اتصال بیش از 96 درصد روستاها به اینترنت/ پایداری شبکه ارتباطی کشور در انتخابات اخیر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تاکنون بیش از 96 درصد روستاهای بالای 20 خانوار از نظر تعداد و حدود 99 درصد روستاها از نظر جمعیت متصل و تحت پوشش اینترنت قرار گرفتند. البته در کنار این 7500 روستای متصل شده به شبکه ارتباطی، بیش 3000 روستای زیر 20 خانوار هم به اینترنت متصل شده اند.

به گزارش ایده رسانه، عیسی زارع پور درباره آخرین وضعیت دسترسی روستاها به اینترنت اظهار کرد: طبق قانون ما فعلا روستاهای بالای 20 خانوار را هدف گذاری کرده ایم. کار بسیار سختی است و قبلا هم توضیح دادم که روستاهای باقی مانده، روستاهای صعب العبور و دور افتاده هستند و گاهی برای یک روستا با چند واسط باید چند سایت نصب کنیم و به شکل وایرلس و سیگنال را 60 و 70 کیلومتر فیبرکشی کنیم. برای همین برای 7500 روستا قریب به 4500 کیلومتر جاده کشیده ایم چون سایت ها و بی تی اس ها باید روی ارتفاعات قرار گیرند. همچنین نزدیک به 4000 کیلومتر شبکه برق اجرا کردیم.  

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: حدود 4000 یا 4200 کیلومتر فیبرکشی کرده ایم و حاصل آن این شد که در انتخابات و دور اول و دور دوم در دورافتاده ترین نقاط روستایی هم شبکه ارتباطی کشور پایدار باشد و رای گیری به صورت برخط انجام شود. در دور اول انتخابات نزدیک 99 درصد و در دور دوم 100 درصد پوشش داشتیم  و 99 درصد استعلامات به صورت برخط بود؛ بنابراین این زیرساخت که توسعه پیدا می کند بستری برای انجام هر نوع کار فناورانه مبتنی بر فناوری اطلاعات در کشور است.  

وی که در یک گفت و گوی تلویزیونی سخن می گفت، تشریح کرد: همانگونه که امروز به آقای رییس جمهور اعلام کردم 99 درصد  نسخه های درمانی به صورت الکترونیکی نوشته و 100 درصد الکترونیکی پیچیده می شود و چنین امکاناتی در همان روستاها هم وجود دارد؛ بنابراین وقتی چنین زیرساختی برای هر نوع خدمتی مانند آموزش و سلامت توسعه پیدا کرده اتفاق بسیار بزرگی است که ما ثمره نهایی آن را در انتخابات مشاهده کردیم.  

زارع پور در ادامه صحبت هایش گفت: شبکه به حداکثر ظرفیت خود رسیده و به اصطلاح اشباع شده بود و در ساعتی از شبانه روز شبکه کشش نداشت که تقاضای مردم را پاسخ دهد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه ارتباطات ثابت نزدیک به 10 سال جزو کشورهای ته لیست بودیم تاکید کرد: نزدیک به 70 و 80 درصد از نیاز مردم به اینترنت در کشورهای پیشرفته از طریق ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبرنوری تامین می شود و فکر می کنم همین الان کشور ما در رتبه 154 یا 155  در این زمینه باشد. در این سه سالی که بنده توفیق خدمت گذاری پیدا کردم در همین رده بودیم و دلیلش هم این است که کار ویژه ای در حوزه ارتباطات ثابت انجام نشده بود. کار بسیار سختی هم بود و ما این کار سخت را انتخاب کردیم و آینده را فدای امروز نکردیم.  

وی گفت: درحال حاضر میانگین سرعت اینترنت در ارتباطات ثابت 10 است و هرکسی که فناوری فیبرنوری را دریافت کند قابلیت افزایش آن تا 100 برابر را هم دارد و حتی در آینده هم می توان سرعت های بیشتری ارایه کرد. همچنین اگر نسل پنجم اینترنت بخواهد توسعه پیدا کند، حتما فناوری فیبرنوری باید باشد و اصلا ارتباطات بی سیم امکان ارایه چنین سرعتی را ندارد.  

پایان خبر ایده رسانه 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اتصال بیش از 96 درصد روستاها به اینترنت/ پایداری شبکه ارتباطی کشور در انتخابات اخیر" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اتصال بیش از 96 درصد روستاها به اینترنت/ پایداری شبکه ارتباطی کشور در انتخابات اخیر"، کلیک کنید.