برندگان مراسم بفتا همه را غافلگیر کرد

آفتاب نیوز :

اولین مراسم جوایز بفتا در سال 1949 در بخش سینما برگزار شد و در سال 1954 جایزه بفتا در بخش تلویزیون هم به این جوایز اضافه شد. جایزه بفتا در بخش سینما به بهترین فیلم، بهترین فیلم بریتانیایی، بهترین فیلم خارجی، بهترین فیلم کوتاه، بهترین انیمیشن، بهترین مستند، بازیگر نقش اصلی زن و مرد، بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین تازه وارد، بهترین فیلمبرداری، بهترین صدابرداری، بهترین طراحی تولید، بهترین تدوین، بهترین گریم و آرایش مو، بهترین فیلمنامه اصلی و اقتباسی و رقابت ستاره ها اهدا می شود.

جایزه بفتا در بخش تلویزیون به بهترین بازیگر نقش اصلی زن و مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین سریال کمدی، بهترین برنامه سرگرمی، بهترین عملکرد سرگرمی، بهترین بازیگر زن و مرد کمدی، بهترین سریال درام، بهترین برنامه بین المللی، بهترین مستند، بهترین برنامه ویژه، بهترین پوشش خبری، بهترین برنامه ورزشی، جایزه پایونیر، جایزه بین المللی و جایزه تماشاگران یوتیوب می رسد.

وودی آلن تاکنون 24 بار در زمینه های مختلف نامزد جایزه بفتا شده و 10 بار جایزه بفتا را به دست آورده است. جودی دنچ، بازیگری است که در دهه های 60، 80، 90، 2000 و 2010 برنده جایزه بفتا شده است، او در کنار مریل استریپ با 15 نامزدی جایزه ی بفتا، رکورددار هستند.

داستین هافمن تاکنون 8 بار نامزد جایزه بفتا شده و از این نظر رکورددار است. سینمای ایران نیز در این سال ها توانسته است جوایزی از بفتا دریافت کند بدین صورت که از سینمای ایران تنها فیلم های «جدایی نادر از سیمین» در سال 2012 و فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی در سال 2017 توانسته اند نامزد جایزه بفتای بهترین فیلم غیرانگلیسی شوند و فیلم کوتاه «دو با دو» ساخته بابک انوری نیز در سال 2012 موفق شد که نامزد بهترین فیلم کوتاه شصت وپنجمین دوره جوایز بفتا شود.

همچنین مریم مهاجر، کارگردان ایرانی-بریتانیایی در سال 2020 با انیمیشن «بابابزرگ عاشق پیشه بود»، موفق به دریافت جایزه بهترین انیمیشن کوتاه از هفتادوسومین دوره جوایز بفتا شد.

دست خالی «تاج»

جایزه بفتا 2024 یکشنبه شب 23 اردیبهشت ماه مصادف با 12 می، در لندن برگزار شد. پیشتاز مراسم امسال با بیشترین نامزدی، فصل آخر سریال «تاج» از نتفلیکس بود و چهار نفر از بازیگران این مجموعه نامزدی دریافت کردند که شامل دومینیک وست (شاهزاده چارلز)، الیزابت دبیکی (شاهزاده دایانا)، سلیم داو (محمد الفاید) و لسلی منویل (شاهزاده مارگارت) می شدند.

«تاج» همچنین در بخش گریم، طراحی لباس و صدا نامزدی کسب کرد. به رغم تمام پیش بینی ها، سریال «تاج» موفق به کسب هیچ جایزه ای از بفتای 2024 نشد.

درحالی که سریال «تاج» از سال2017 تاکنون جوایز متعددی از جایزه امی و گلدن گلوب دریافت کرده است. «تاج» یک مجموعه تلویزیونی درام 60 قسمتی است که توسط پیتر مورگان ساخته و نوشته شده است و داستان سلطنت ملکه الیزابت دوم بریتانیا را به تصویر می کشد.

«وراثت» نیز دیگر سریالی بود که به نظر می رسید جوایز زیادی در این دوره به خود اختصاص دهد، ولی اینگونه نشد و فقط یک جایزه برای متیو مک فادین در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد دریافت کرد.

این درحالی است که «وراثت» در سال 2019 برنده جوایز بهترین برنامه بین المللی بفتا شد و از بنیاد فیلم آمریکا، جایزه امی و گلدن گلوب جوایز متعددی دریافت کرده است.

نامزد های این دوره

از دیگر نامزد های این دوره «آینه سیاه» بود که هفت نامزدی دریافت کرد، درحالی که «اسب های کند»، «دره شاد» و «ششمین فرمان» همگی شش نامزدی دریافت کردند و در رتبه بعدی «وراثت»، «آخرین بازمانده از ما» و «سایه بلند» همگی پنج نامزدی کسب کردند.

اگرچه سریال «تاج» رکورددار این دور نامزد های بفتاست، ولی نامزدی بهترین سریال درام را از دست داده است.

در بخش بهترین سریال درام، چهار اثر نامزد شدند که عبارتند از: «طلا»، «هپی والی»، «اسب های آرام» و «تاپ بوی». در بخش بهترین سریال خارجی نیز آثار «آخرین بازمانده از ما»، «مرگ و عشق»، «وراثت»، «خصومت» و «خرس» نامزد شدند.

سارا لنکاوی در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در نقش گروهبان پلیس کاترین کاوود در فصل آخر سریال جنایی «هپی والی» بی بی سی نامزد دریافت جایزه شدند.

آمیت شاه و سیوبهان فینران نیز به عنوان بازیگر نقش مکمل و زن برای این سریال نامزد شدند، اما جیمز نورتون که نقش شرور تامی لی رویس را بازی می کرد نتوانست نامزدی به دست بیاورد. درمجموع بی بی سی با 65 نامزدی پیشتاز جوایز بود و نتفلیکس با 35 و مکس با 31 نامزدی در رده های دوم و سوم قرار داشتند.

برندگان بفتای 2024

مراسم اهدای جوایز تلویزیونی بفتا به شبی غافلگیرکننده تبدیل شد، زیرا سریال های «تاج» و «آینه سیاه» با دست خالی مراسم را ترک کردند و سریال «وراثت» هم فقط یک جایزه برای متیو مک فادین در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد دریافت کرد.

در بخش بین المللی نیز مدعیان اصلی یعنی؛ «وراثت»، «بیف» و «خرس» دست خالی ماندند و به جای آن ها سریال فرانسوی کمتر شناخته شده «کلس اکت»، جایزه برد.

لوران لافیت، بازیگر این سریال هنگام دریافت جایزه درحالی که شوکه شده بود، گفت: «لطفاً فیلم ما را تماشا کنید. نه فقط به این دلیل که من در آن بازی می کنم به این دلیل که خیلی خوب است.» 

فصل های نهایی «پسر برتر» (تاپ بوی) و «دره شاد» (هپی ولی)، جزو برندگان بزرگ جوایز تلویزیونی بفتا که یکشنبه شب اعطا شد، بوده اند.

«تاپ بوی»، سریالی درباره زندگی دو فروشنده موادمخدر ـ که اولین بار از «کانال 4» بریتانیا پخش شد، اما نتفلیکس دوباره آن را زنده کرد ـ برنده جایزه مهم بهترین اثر درام شد. این سریال موفق شد از «هپی ولی» پیشی بگیرد، اما «هپی ولی» برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای سارا لنکشر، همچنین جایزه لحظه به یادماندنی شد.

جایزه لحظه به یادماندنی تنها بخش این جوایز است که با رای مستقیم بینندگان انتخاب می شود. جاسمین جابسون، برای بازی در «تاپ بوی»، جایزه بهترین هنرپیشه مکمل زن را دریافت کرد. او با رقابت الیزابت دبیکی و لزلی مَنویل از سریال «تاج» روبه رو بود. این مراسم درمجموع شب بدی برای سریال «تاج» متعلق به نتفلیکس بود که با دست خالی به خانه رفت.

تیموتی اسپال برای بازی در «فرمان ششم»، برنده جایزه بهترین هنرپیشه مرد شد. در بخش یادبود جوایز، آهنگ بدون آواز سریال «فرندز» برای ادای احترام به متیو پری، بازیگر این سریال که سال گذشته درگذشت، پخش شد.

برنامه «فقط برقصید» هم برنده جایزه بهترین سرگرمی شد. همچنین جوایز ویژه ای به بازیگران لورین کلی و فلولا بنجامین تعلق گرفت. جوایز سینمایی بفتا قبلاً در ماه فوریه اعطا شده بود.

جوایز بفتای این دوره موجب تعجب رسانه ها نیز شده است. براین اساس گاردین در مطلبی با عنوان «بزرگترین اشتباهات بفتای تلویزیونی 2024» نوشت: «آنچه شگفت انگیز بود، برنده شدن جایزه بین المللی توسط «کلس اکت» بود. یک درام فرانسوی هفت قسمتی از نتفلیکس درباره زندگی برنارد تاپی، تاجر-خواننده پرزرق و برق جاه طلب.

درحالی که سریال هایی مانند «آخرین بازمانده از ما»، «مرگ و عشق»، «وراثت» و «خرس» نیز در این بخش نامزد بودند، بااین حال این سریال بر همه آن ها پیروز شد.

این اتفاق هم خوب است، هم بد. خوب است، زیرا مردم بدون شک این هفته سراغ نتفلیکس می روند تا ببینند این همه هیاهو برای چیست. بد است، زیرا سال آینده کمتر به بفتا اعتماد خواهند کرد.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برندگان مراسم بفتا همه را غافلگیر کرد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برندگان مراسم بفتا همه را غافلگیر کرد"، کلیک کنید.