قرآن کریم راه کمال و سعادت دنیا و آخرت انسان را تعیین می کند

ایده رسانه/آذربایجان شرقی رییس جامعه المصطفی العالمیه گفت: قرآن کریم کتابی است که از جانب خداوند برای هدایت انسان ها فرستاده شده است و راه کمال، سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت انسان را تعیین می کند.

آیت الله علی عباسی روز یکشنبه 23 اردیبهشت در آیین آغاز به کار ششمین اجلاسیه ی کنگره ی بین المللی اندیشه های قرآنی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مد ظله العالی) درتالار وحدت دانشگاه تبریز اظهار کرد: اولین هدف ما از برگزاری این کنگره، تبیین جایگاه والای قرآن کریم به عنوان تنها کتاب بدون تحریف، خالص و بی شک و شبهه است که از جانب خداوند برای هدایت انسان ها فرستاده شده است و راه کمال، سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت انسان را تعیین می کند.

وی ادامه داد: دومین هدف ما معرفی اندیشه های رهبر معظم انقلاب به عنوان یک حکیم الهی، فرزانه و معلمی است که در کسوت رهبر و پیشوا برای جامعه ی بشری است که خداوند به ما توفیق داده است از نعمت وجودی ایشان بهره مند شویم.

رییس جامعه المصطفی العالمیه افزود: نگاه تفسیر المیزان به قرآن با سایر تفاسیر متفاوت است چراکه در این تفسیر نظامات زندگی فردی و اجتماعی را استخراج کرده است.

آیت الله عباسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قرآن  یک کتاب تمدن ساز  است و تمدن بنیان هایی دارد که اصلی ترین بنیان آن جهان بینی است که از مبدا عالم مسیر حیات را ارایه می دهد.

وی ادامه داد: تفاوت نگاه تمدن ساز با سایر نگاه ها این است که عبادت تنها کار فردی نیست و باید جنبه ی اجتماعی نیز داشته باشد.

بعد سیاسی رهبر معظم انقلاب بر بعد علمی ایشان سایه انداخته است

رییس جامعه المصطفی عالمیه نمایندگی آذربایجان شرقی نیز گفت: این کنگره با هدف شناساندن مرجعیت قرآن و بعد علمی رهبر معظم انقلاب در جنبه های تفسیری، حدیثی و فقهی است.

حجت الاسلام و المسلمین رسول خضرلو با بیان اینکه بعد سیاسی رهبر معظم انقلاب بر بعد علمی ایشان سایه انداخته است، افزود: ایشان بیش از 50 سال در قرآن تدبر و اندیشه کرده اند و به همین دلیل جامعه المصطفی عالمیه بر خود وظیفه دانست تا این کنگره را برگزار نماید.

 وی ادامه داد: اجلاسیه ی تبریز، ششمین اجلاسیه بعد از اجلاسیه های تهران، مشهد، قم و اصفهان است و اجلاسیه ی بعدی نیز در شیراز برگزار می شود.

حجت الاسلام و المسلمین خضرلو خاطرنشان کرد: قرآن کریم دارای رهنمودهایی است که پیاده سازی آن نیازمند توجه عمیق به آیات می باشد. قرآن کریم نه تنها مشکلات جامعه را حل می کند، بلکه یکی از حلقه های تشکیل تمدن اسلامی است.

رییس جامعه المصطفی عالمیه نمایندگی آذربایجان شرقی تاکید کرد: هجمه به قرآن در اثر توجه به ظاهر قرآن و عدم  پیاده سازی آن در بطن جامعه است که این دقیقا مصداق بارز مهجوریت قرآن است و در همین راستا جامعه المصطفی عالمیه در دو سال اخیر با برگزاری چندین کنگره قدم هایی جدی برای رفع مهجوریت قرآن برداشته است.

دبیر علمی این همایش نیز گفت: حضرت آیت الله خامنه ای از محضر پدر بزرگوار بهره گرفتند و بحث قرآنی را تحت تاثیر سید هاشم میردامادی پدربزرگ مادری خود که در مسجد گوهرشاد تفسیر می گفتند و بحث انس با قرآن را تحت تاثیر مادر فرا گرفتند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی افزود: حضرت آیت الله خامنه ای 6 سال محضر علامه طباطبایی را درک کردند و در تفسیر قرآن تحت تاثیر استاد خود بودند و می توان ایشان را محصول سه مکتب شیعی حوزه مشهد، نجف و قم دانست و سیره حوزوی ایشان هم اشرابی از تعبد حوزه مشهد، عقلانیت حوزه قم و ولایت مداری حوزه نجف است.

وی به سابقه تفسیر آیت الله خامنه ای اشاره کرد و افزود: ایشان سال 1358 هفته ای یکبار به قم آمده و تفسیر می گفتند. ایشان سال 60 تا 61 برای پاسداران تفسیر سوره های حشر و جمعه، ممتحنه، مجادله را می گفتند. سال 69 -70 تفسیر حمد را برای دانشجویان می گفته است.

وی به موضوع جهت دهی به علوم انسانی بر اساس مبانی قرآنی تاکید نمود و با بیان این که علوم انسانی فعلی باید تحولات عمیق و پایداری داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رضایی اصفهانی سپس به تاثیر این کنگره بر فضای دانشگاهی اشاره کرد و گفت: تاکنون 233 پایان نامه ارشد و دکتری در مراکز مختلف تحت تاثیر این کنگره گرفته شده است.

وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر مرجعیت علمی قرآن کریم گفت: براساس تاکیدات رهبر انقلاب دو واحد درس مرجعیت قرآن در برخی دانشگاه ها و جامعه المصطفی العالمیه ارایه می شود.

ارسال بیش از 1890 اصل مقاله از 2617 چکیده مقاله به دبیرخانه کنگره

دبیر اجرایی این کنگره نیز با بیان اینکه دبیرخانه کنگره از خرداد ماه 1401 کار خود را به صورت رسمی آغاز نمود، اظهار کرد: خدمت به ساحت مقدس قران کریم و نشر و بسط آن در جوامع علمی و گفتمان سازی در این راستا و نیز کشف دیدگاه ها و نوآوری های امام خامنه ای از مهمترین اهداف این کنگره است.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی بر اهمیت بازشناسی شخصیت قرانی رهبر معظم انقلاب در سطح نخبگانی تاکید کرد و افزود: اعضای شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی اندیشه های قرانی با هدف ترسیم اهداف، سیاست ها و اولویت ها و اقدامات تشکیل و جلسات متعددی را برگزار نموده است.

وی با اشاره به ارتباط و همکاری بیش از 180 مرکز علمی با این کنگره خاطرنشان کرد: دانشگاه تبریز یکی از مراکز علمی فاخری است که بیشترین همکاری را با دبیرخانه کنگره بین المللی اندیشه های قرانی امام خامنه ای داشته است.

دبیر اجرایی کنگره بین المللی اندیشه های قرانی امام خامنه ای گزارشی از تشکیل 16 کارگروه علمی کنگره ارایه نمود و افزود: 20 محور از جمله شخصیت قرانی، قران نظام سازی و تمدن اسلامی، مبانی حکومت داری و سیک زندگی، قرآن هنر و رسانه و فرهنگ ترسیم شده است.

وی گزارشی از تدوین کتاب منبع شناخت و انتشار فراخوان مقاله به زبان های مختلف اشاره نمود و ابراز داشت: علاوه بر اخذ مجوز isc برای انتشار مقالات 53 نشریه ملی و بین المللی آمادگی خود را برای انتشار مقالات برتر این گنگره اعلام نموده اند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی شناسایی بیش از 230 پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری و رساله های سطح سه و چهار حوزه را از جمله رویکردهای این کنگره دانت و گفت: بیش از یک هزار و 890 اصل مقاله از 2 هزار و 617 چکیده مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است؛ برگزاری 211 پیش نشست و بیش از 70 کارگاه آموزشی تنها بخشی از اقدامات صورت گرفته است.

وی گزارشی از دریافت 253 مقاله بین المللی به 21 زبان بین المللی ارایه نمود و ابراز داشت: مقالات برتر این کنگره بیش از 20 مرحله ارزیابی عمومی و تخصصی را گذرانده اند. تا کنون 25 جلد از آثار کنگره تدوین و چاپ شده که 6 جلد ان در ششمین اجلاسیه کنگره بین المللی اندیشه های قرانی رونمایی خواهد شد.

پایان خبر ایده رسانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قرآن کریم راه کمال و سعادت دنیا و آخرت انسان را تعیین می کند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قرآن کریم راه کمال و سعادت دنیا و آخرت انسان را تعیین می کند"، کلیک کنید.