نیازی به واردات پوشاک خارجی نداریم

ایده رسانه/خراسان رضوی رییس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد گفت: با توجه به توانمندی های کشور در زمینه تولید پوشاک، نیازی به واردات پوشاک خارجی نداریم، مشروط به این که دولت در این حوزه به فعالان تولید پوشاک کمک کند.

در روزهای گذشته، ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز از مدیران فروشگاه ها و مراکز خرید خواست پیش از برخوردهای مقابله ای و انتظامی، از عرضه کالاهای قاچاق جلوگیری کنند. این در حالی است که طبق آمار وزارت صمت، 125 نشان تجاری پوشاک خارجی محرز قاچاق در کشور وجود دارد که فروش همه آن ها غیرقانونی است. بهمن ماه سال گذشته، طرح مقابله با قاچاق پوشاک در سطح عرضه بعد از چهار سال توقف آغاز شد، اما مدتی بعد اخباری از توقف طرح یادشده منتشر شد. با این حال، گزارش ها حاکی از این است که طرح یادشده از سر گرفته شده است.

سید مهدی لسان طوسی در گفت وگو با خبرنگار ایده رسانه اظهار کرد: سال هاست قانون ممنوعیت واردات پوشاک اعلام و حضور برندهای خارجی در بازار داخل ممنوع شده و ما پوشاک خارجی در بازار نداریم، مگر پوشاک قاچاق، یا پوشاک تولید داخل که با نام خارجی عرضه می شود.

وی افزود: سال هاست برای جلوگیری از ضرر و زیان فعالان حوزه پوشاک و توجه به تولیدات داخلی، جمع آوری برندهای خارجی پوشاک از بازار به طور جدی مطرح شده است و قرار بود این طرح به این صورت باشد که در سال اول 20 درصد پوشاک عرضه شده تولید داخل باشد و سال بعد 30 درصد تا به تدریج تولیدات داخلی در حوزه پوشاک مورد توجه قرار گیرد و جایگزین تولیدات خارجی شود و به مرور مردم از تولیدات داخلی استفاده کنند.

تحریم ها موثر بر رشد تولید پوشاک داخلی

رییس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد بیان کرد: ممنوعیت واردات پوشاک برندهای خارجی در سال های گذشته موثر بود و در شرایطی که کشور در تحریم قرار گرفت، بازار پوشاک نیز از این تحریم ها تاثیر گرفت و تولیدات داخل رشد کرد.

لسان طوسی با بیان اینکه در شرایطی که امکان واردات کالاهای خارجی وجود نداشته باشد، ما به فکر تولید داخل افتادیم و تولید پوشاک در داخل با رشد مواجه شد، اظهار کرد: فلسفه حضور برندهای خارجی، ایجاد رقابت در بازار داخل است که با ایجاد رقابت، تولیدات داخلی به لحاظ کیفی رشد می کنند، البته در سال های اخیر با ممنوعیت واردات برندهای خارجی پوشاک، شاهد رشد تولیدات داخلی پوشاک بوده ایم.

پوشاک با برند خارجی در بازار نداریم

وی با اشاره به اینکه ما پوشاک با برند خارجی در بازار نداریم، گفت: کالاهایی که با نام پوشاک خارجی در بازار وجود دارد همه تولید داخل است با برند خارجی که این کار، یک عمل کاملاً غیرقانونی است و قانون، جرایم خاصی را برای متخلفان در نظر گرفته است.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد با تاکید بر اینکه عرضه کنندگان پوشاک داخلی با نام خارجی در بازار اعمال قانون می شوند، افزود: ما در دهه 50 صادرکننده پوشاک به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و ایتالیا بودیم و این تصور که ما در حوزه پوشاک نمی توانیم با دنیا رقابت کنیم بسیار اشتباه است.

لسان طوسی بیان کرد: ما از نظر کیفیت و دوخت هر نوع لباس مورد نیاز در بازار داخل، توانایی و مزیت داریم و در سال های اخیر نبود واردات پوشاک خارجی موجب شده است در تولید بسیاری از البسه، رشد قابل توجهی داشته باشیم و توانمندی ما در حوزه پوشاک رشد کند.

با متخلفان برخورد می شود

وی اظهار کرد: هر واحد صنفی که هر کالایی را به نام کالای خارجی بفروشد، آن کالا باید مستندات قانونی داشته باشد که در حوزه واردات پوشاک معمولاً این مستندات وجود ندارد. بنابراین کسی نمی تواند کالایی را به نام خارجی بفروشد و اگر هم پوشاک خارجی عرضه کند قاچاق است که وارد کشور شده است و با متخلفان برخورد می شود، به طوری که فرد متخلف معادل ارزش ریالی تا 10 برابر جریمه می شود.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد بیان کرد: در سال های اخیر اتحادیه پوشاک نسبت به اطلاع رسانی درباره ممنوعیت عرضه پوشاک خارجی و شناسایی متخلفان اقدام کرده و سپس با اعلام به اتاق اصناف و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و اماکن نسبت به برخورد با متخلفان و هر واحدی که پوشاک قاچاق عرضه کند، اقدام می کند.

لسان طوسی با بیان اینکه اکنون واحد عرضه کننده برندهای خارجی نداریم و چنین واحدهایی وجود خارجی ندارند، افزود: اگر فروشنده ای کالای خارجی را با نام ایرانی عرضه کند، مشکلی نیست، ولی اگر با نام خارجی عرضه کند با واحد عرضه کننده برخورد می شود.

نیازی به واردات پوشاک خارجی نداریم

وی ادامه داد: مسوولیت ذاتی اتحادیه پوشاک فرهنگ سازی برای استفاده از کالای داخلی است و سال ها در این زمینه اقدام شده و فرهنگ سازی، اطلاع رسانی، برخورد و … شده و اعمال قانون شده و این موضوع به ثمر رسیده است و اکنون هیچ جنس خارجی در ایران نداریم.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد بیان کرد: اگر پوشاک خارجی در بازار وجود دارد قطعاً قاچاق است و اگر کالای تولید داخل با نام خارجی عرضه شود، تقلب در فروش محسوب می شود که هر دو این موارد، تخلف است و با متخلفان برخورد می شود.

خراسان رضوی دومین قطب تولید پوشاک در کشور

لسان طوسی با اشاره به توانمندی های کشور در حوزه تولید پوشاک از دهه های قبل، گفت: با توجه به توانمندی های کشور در زمینه تولید پوشاک، ما نیازی به واردات پوشاک خارجی نداریم، مشروط به اینکه دولت در این حوزه به فعالان تولید پوشاک کمک کند.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت دولت در زمینه تامین انرژی، مالیات، بیمه و … از تولیدکنندگان پوشاک، اظهار کرد: این حمایت ها باید صورت بگیرد تا آن ها نیز با بازسازی و به روزسازی دستگاه ها و ماشین آلات موجود خود در حوزه تولید پوشاک با پوشاک خارجی امکان رقابت داشته باشند. خراسان رضوی قطب دوم تولید پوشاک در کشور است.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد با اشاره به وجود مشکل مواد اولیه در تولید پوشاک، افزود: دولت باید کمک کند و یارانه هایی به تولیدکننده بدهد تا با افزایش تولید و رسیدن به صادرات، امکان رقابت در پوشاک ایجاد شود.

وی با بیان اینکه اکنون به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی صادرات پوشاک داریم، اما خیلی کم است، اظهار کرد: میزان صادرات ما قابل توجه نیست، اما با حمایت از این صنعت می توان با افزایش صادرات، امکان رقابت پذیری را فراهم کرد.

عرضه پوشاک مستعمل و دست دوم، مشکل بزرگ صنعت پوشاک

رییس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد وجود پوشاک مستعمل و دست دوم را از مهم ترین مشکلات حوزه صنعت پوشاک دانست و گفت: از یک سو کاهش قدرت خرید مردم و از سوی دیگر، نگاه برخی افراد جامعه به استفاده از برندهای خارجی باعث شده پوشاک خارجی مستعمل و دست دوم در جامعه طرفدار داشته باشد. البته این پوشاک با توجه به ارزانی و سود بیشتر، برای کسبه نیز مورد توجه است.

لسان طوسی با تاکید بر اینکه واردات پوشاک مستعمل به سلامت جامعه و تولید ضربه می زند، ادامه داد: این پوشاک در کشورهای خارجی برای خیریه ها و ارایه به نیازمندان جمع آوری می شود که با سودجویی عده ای از بازار ایران سر درآورده است و توسط فروشندگان داخلی عرضه می شود.

وی افزود: ما به عنوان اتحادیه فروشندگان پوشاک از عرضه لباس های مستعمل و دست دوم گله داریم و این موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم و قطعاً با افراد متخلف در این زمینه برخورد خواهیم کرد. اتحادیه فروشندگان پوشاک مشهد 12 هزار عضو پروانه دار دارد و تعدادی نیز برای گرفتن مجوز اقدام کرده و تعدادی هم شناسایی شده اند.

پایان خبر ایده رسانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نیازی به واردات پوشاک خارجی نداریم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نیازی به واردات پوشاک خارجی نداریم"، کلیک کنید.