چاره ای جز سرمایه گذاری در صنعت هسته ای نداریم/ کنفرانس اصفهان در بهترین زمان برگزار شد

دبیر اولین کنفرانس بین المللی هسته ای گفت که کنفرانس های بین المللی می توانند نقطه تبادل اطلاعات و آگاهی در این حوزه ها باشند.

حسین آفریده در گفت وگو با ایده رسانه با بیان این که اولین کنفرانس بین المللی هسته ای نشان دهنده آن است که ایران امروز در حوزه دانش و صنعت هسته ای به بلوغ رسیده است، افزود: در برخی از زمینه های علمی، صنعت هسته ای ایران حتی از کشورهای منطقه هم پیشی گرفته است و همین موضوع سبب شده زمینه ای برای برگزاری کنفرانس بین المللی ایجاد شود.

وی ادامه داد: حدود 1000 نفر در اولین کنفرانس بین المللی هسته ای که همزمان سی امین کنفرانس ملی بود، شرکت کردند. حدود پنجاه میهمان خارجی از 22 کشور در میان شرکت کنندگان بودند.

چاره ای جز سرمایه گذاری در صنعت هسته ای نداریم/ کنفرانس اصفهان در بهترین زمان برگزار شد

آفریده گفت که انیستیتو خرچاتف، یکی از شرکت کنندگان مهم ما در این کنفرانس بود که در روسیه و دنیا بسیار معتبر است.

وی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند این کنفرانس در سطح بین المللی باید در سالهای گذشته برگزار می شد؟ اظهار کرد: به نظر من این کنفرانس در زمانی خوب و به موقع از نظر شرایط ایران در حوزه هسته ای انجام شد. به علاوه دنیا مدتی بود که به سمت صفر کردن سید انرژی از انرژی اتمی می رفت اما الان مشخص شده که اگر بخواهیم انرژی پایدار داشته باشیم، باید بر روی انرژی هسته ای سرمایه گذاری شود. امروز دنیا به سمت ساخت نیروگاه های اتمی بیشتر می رود. برای همه روشن است هر جا صنعت هسته ای وارد می شود آن صنعت و حوزه را ارتقا می دهد، از این رو این صنعت نه تنها برای خودش بلکه برای صنایع دیگر هم موثر و لازم است.

دبیر اولین کنفرانس بین المللی هسته ای تاکید کرد که اگر بخواهیم دنیا را نجات دهیم و زندگی را برای نسل بشر بهتر کنیم چاره ای نداریم جز اینکه در صنعت هسته ای سرمایه گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه در کنفرانس بین المللی هسته ای 13 حوزه مختلف از چرخه سوخت مورد بحث قرار گرفت، افزود: ایران تقریبا در تمامی حوزه ها وارد شده است؛ در برخی بهتر و بیشتر و در برخی کمتر، از جمله در کاربرد پرتوها، نیروگاه ها و راکتورها، رادیوداروها و سوخت خیلی وضع خوبی داریم. برگزاری کنفرانس های بین المللی می تواند نقطه تبادل اطلاعات و آگاهی در این حوزه ها باشد.

چاره ای جز سرمایه گذاری در صنعت هسته ای نداریم/ کنفرانس اصفهان در بهترین زمان برگزار شد

آفریده درباره جایگاه تعامل ایران و آژانس و حضور کارشناسان آژانس در این کنفرانس اظهار کرد: آژانس در زمینه های مختلف پروژه هایی را در ایران تعریف کرده است ولی ما انتظار داریم روند تعاملات و همکاری های فنی، علمی و آموزشی گسترده تر شود. ایران در منطقه کشوری مطرح در صنایع «های تک» و هسته ای است و آژانس می تواند روی سرمایه انسانی ایران حساب باز کند.

وی ادامه داد: برخی از میهمانان کنفرانس از کارشناسان آژانس بودند که بعضا از متخصصان برجسته در سطح دنیا هستند. 

آفریده درباره حضور قابل توجه زنان در حوزه های دانش و صنعت هسته ای گفت این روزها زنان در حوزه علم و فناوری سرآمد هستند. دبیران تخصصی دبیرخانه کنفرانس مذکور همگی از بانوان متخصص ما بودند. امروز بیشترین تعداد دانشجویان در دانشگاه ها در این رشته، زنان هستند و ان شاءالله در سطح مدیریتی در آینده و در گام های بعدی نیز شاهد حضور برجسته زنان خواهیم بود.

پایان خبر ایده رسانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چاره ای جز سرمایه گذاری در صنعت هسته ای نداریم/ کنفرانس اصفهان در بهترین زمان برگزار شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چاره ای جز سرمایه گذاری در صنعت هسته ای نداریم/ کنفرانس اصفهان در بهترین زمان برگزار شد"، کلیک کنید.