کدام مولوی؟/ مسیله ای به نام بازاری شدن!

چند خرده روایت از حضور رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب

کدام مولوی؟ مسیله ای به نام بازاری شدن!

چند خرده روایت از حضور رهبر معظم انقلاب در مصلای امام خمینی برای بازدید از نمایشگاه کتاب تهران را بخوانید.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری ایده رسانه، حضرت آیت الله خامنه ای صبح امروز با حضور در مصلای امام خمینی محل برگزاری نمایشگاه کتاب از برخی غرفه ها بازدید کردند.

در ادامه چند خرده روایت از یک روز اردیبهشتی در نمایشگاه کتاب 1403 را میخوانید؛

در یکی از غرفه ها، کتابی پژوهشی با موضوع جلال الدین محمد بلخی، مشهور و معروف به «مولوی» سر بحث درباره ی این شاعر قرن هفتمی را باز می کند. آقا ریز می شوند روی عنوان کتاب و بعد هم خطاب به غرفه داران و جمع می گویند: «این مولوی که حالا دارند معرفی می کنند با مولویِ صاحب مثنوی خیلی فرق دارد!» تعریضی به شناخت معوجی که این روز ها دارد از مولوی ارایه می شود.

 لابلای رفت و برگشتی که در ادامه با آقای مختارپور رییس کتابخانه ملی دارند، اشاره ای به کتاب پرفروش از یک نویسنده ترک هم می شود که درباره ی مولوی نوشته شده و به تعبیر ایشان از ترویج کنندگان آن نسخه از مولوی است که با مولویِ صاحب مثنوی خیلی فرق دارد…

 مسیله ای به نام بازاری شدن!

 نزدیک اذان ظهر است. بعد از 3 ساعت بازدید هنوز تعدادی از غرفه ها در پایان مسیر باقی مانده قرار دارند. لاجرم آقا قدم تند می کنند برای رفتن و همانجا در مسیر و راه به اظهار محبت غرفه داران پاسخ می دهند.

انتشارات شهرستان ادب جزو غرفه های انتهای مسیر است. آقا سمت شان می روند و توقفی کوتاه و حال و احوالی با علی محمد مودب و محمدمهدی سیار و دیگران.

به سیار می گویند: «مختصری از این برنامه تلویزیونی تان را دیدم.» منظورشان برنامه ی «سرزمین شعر» است. سیار نظرشان را جویا می شود و آقا می گویند: «باید جوانب کار را سنجید، اما در مجموع خوب است ولی باید به حواشی توجه شود.» در ادامه با مزاح و مطایبه می گویند: «حالا اینکه خیلی بازاری بشوید هم مسیله ای است برای خودش.» سیار هم با جمع می خندد.

یوسا، ابوالقاسم فردوسی و علی محمد افغانی

آقا در غرفه نشر نگاه، به آثار ماریو بارگاس یوسا اشاراتی می کنند؛ نویسنده ای که رهبر انقلاب نسبت به او نگاه انتقادی دارند و در ادامه سخنانی که نشان می دهد هم یوسا را خوب می شناسند و هم آثارش را: «کتاب قبلی اش سور بُز بود. این جنگ آخرالزمان هم کتاب جدیدش است. نویسنده ی خیلی قوی ایی است.»

از علی محمد افغانی هم صحبت می شود و کتابی که تازه از او منتشر شده و تعجب می کنند که قبلاً ندیده بودند. یکی از غرفه داران می گوید که استقبال خوبی شده و هر روز شارژ می کنند. آقا می خندند و می گویند: «هر روز شارژ می کنیم یعنی چه؟!» وزیر ارشاد می آید توی بحث و 25 اردیبهشت که فردا باشد را یادآوری می کند که روز بزرگداشت فردوسی، شاعر فارسی زبان است و اشاره به اینکه فارسی را پاس بداریم.

اولش هم قدری سانتی مانتال است

در غرفه انتشارات شهید کاظمی، حمید داوودآبادی نویسنده ی دفاع مقدس کتاب «دیدم که جانم می رود» را به آقا می دهد و می گوید: «دوست داشتم که این را تورق کنید. این گل همه ی کتاب هایم است.» اشاره داوودآبادی به تورق کردن، یعنی خواسته ی زیادی ندارد. آقا کتاب را می گیرند و ورق می زنند. جواب شان نه فقط آقای نویسنده که دیگران را هم آچمز می کند: «به نظرم این را دیده ام… بله… پسری است که در تهران با شما دوست می شود و اولش هم قدری سانتی مانتال است و بعد یواش یواش… خیلی وقت پیش خوانده ام.» داوودآبادی از شعف پاسخی ندارد. نرم خندی می زند و الحمدللهی می گوید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام مولوی؟/ مسیله ای به نام بازاری شدن!" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام مولوی؟/ مسیله ای به نام بازاری شدن!"، کلیک کنید.